Wyciągi ziołowe na najpopularniejsze schorzenia.

Wyciągi ziołowe w domowej apteczce.

Wielu z nas uważa, że skoro mamy dostęp do nowoczesnej medycyny i aptecznych środków o konkretnym działaniu nie powinniśmy sięgać po zioła, a medycyna ludowa jest przestarzałą formą radzenia sobie z różnego rodzaju chorobami. Tymczasem jest to zupełnie niepoprawne myślenie. Po pierwsze współczesna medycyna nadal opiera się w pewnych przypadkach na starszych metodach praktykowanych przez stulecia. Po drugie wyciągi ziołowe są niejednokrotnie skuteczną alternatywą na popularne schorzenia, do których leczenia czy zmniejszania objawów mamy w naszych apteczkach środki dostępne bez recepty. Okazuje się, że dużo zdrowiej jest wypić odpowiedni napar czy przyjąć kapsułkę z naturalnym olejem, zamiast brać kolejną tabletkę na doraźny problem i truć się chemicznymi substancjami tworzonymi w laboratoriach.

Wyciągi ziołowe, herbaty i oleje na doraźne problemy.

Mówiąc o wyciągach ziołowych, ekstraktach z owoców czy innych naturalnych metodach leczenia warto jest wspomnieć oczywiście o tym, że żaden z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, diagnozy i wdrożenia terapii przy poważniejszych schorzeniach. Jednak wyciągi z ziół mogą pomóc na bóle głowy, mdłości czy inne chwilowe niedyspozycje. Oto kilka przykładów.

Melisa to zioło o działaniu głównie relaksującym i uspokajającym, często spożywana w formie naparu lub jako składnik tabletek wyciszających. Oprócz tego należy wspomnieć, że dzięki tym właściwościom melisa może także pomóc w walce z bólami powstałymi na skutek spięcia mięśni, jak na przykład bóle głowy powstałe przy nadwyrężeniu odcinka szyjnego.

Dziurawiec znakomicie odtruwa organizm. Jednak jest ziołem bardzo silnym, stąd nie powinno się spożywać go zbyt często, Świetnie poradzi sobie z zatruciami pokarmowymi, ale należy mieć na uwadze to, że jego detoksykujący charakter może się przyczynić do neutralizacji lub zmniejszenia wchłanialność olbrzymiej ilości leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych i leków przeciwdepresyjnych.

Szałwia działa świetnie przy różnego rodzaju niestrawności i posiada silne działanie przeciwzapalne. W formie naparu jest też często stosowana do płukania ust i gardła, zapobiegając i lecząc infekcje grzybicze, czy stany zapalne.

Bezpieczeństwo wyciągów z ziół.

Wyciągi ziołowe dostępne w sklepach z naturalnymi suplementami są zazwyczaj w pełni bezpieczne, a ewentualne działania niepożądane powinny być opisane na ulotce. W przypadku poważniejszych przewlekłych schorzeń oraz brania na stałe leków warto jest skonsultować przyjmowanie konkretnych wyciągów z ziół w formie suplementów ze swoim lekarzem.