Wyciągi ziołowe, a współczesna medycyna.

 

Czy wyciągi ziołowe są efektywne?

Żyjąc w XXI wieku, wiele osób uważa, że jakiekolwiek leczenie ziołami powinno odejść do lamusa. Zioła kojarzą nam się z zacofanymi cywilizacjami, gdzie zamiast lekarzy pojawiają się szamanami czy wiedźmy. Mówiąc o ziołach, chętnie sięgamy wyłącznie po herbaty, choć wielu z nas nie wierzy nawet w ich dobroczynne działanie, a pije je wyłącznie dlatego, że odpowiada im dany smak. Tymczasem wyciągi ziołowe nie sprowadzają nas do ciemnych czasów medycyny, która nie miała dostępu do nowoczesnych metod. Zioła używane medycynie ludowej, w każdym miejscu naszego globu to często bardzo dobre środki, które nawet jeżeli nie lecząc, to przynajmniej posiadają działanie wspomagające lub wzmacniające organizm w przypadku różnych dolegliwości. Pytając z kolei o to, czy zioła są bezpieczne, odpowiedź jest jedna. W znakomitej większości są zupełnie bezpieczne dla każdego, natomiast zdarzają się takie, których stosowanie może być problematyczne przy braniu niektórych leków lub przy niektórych schorzeniach.

Opinie lekarzy o wyciągach ziołowych i ziołolecznictwie.

Ziołolecznictwo samo w sobie nie jest niczym złym, a często stanowi idealne dopełnienie różnego rodzaju kuracji. Suplementy ziołowe wspomagają organizm w walce z różnego rodzaju chorobami, a także przyczyniają się do poprawienia stanu naszego zdrowia. Wbrew pozorom lekarze nie mają nic przeciwko stosowaniu wyciągów z ziół i ziołowych ekstraktów, o ile nie są one stosowane zamiast nowoczesnej medycyny, tylko oprócz. Choć zdarzają się kuracje ziołowe, które nie mają zamiennika wśród współczesnych substancji leczniczych tworzonych w laboratorium. Przykładem może być wyciąg z ostropestu plamistego, który ratuje życie pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym. Tak czy inaczej, chcąc sięgnąć po suplementy, takie jak oleje czy wyciągi ziołowe konsultacja z lekarzem jest niezwykle ważna, tym bardziej że niektóre z nich mogą na przykład zaburzać wchłanianie leków lub być w takich sytuacjach niebezpieczne.

Wyciągi ziołowe – na jakie choroby?

Dzięki dostępowi do wielu różnego rodzaju sklepów możemy skorzystać z opcji wspomożenia naszego organizmu różnego rodzaju wyciągami ziołowymi. A jakie choroby leczą zioła? Na pewno w większości przypadków ekstrakty z ziół, oleje, wyciągi czy napary mogą pomóc złagodzić nieprzyjemna skutki niektórych schorzeń, zmniejszyć dolegliwości i działać długofalowo na poprawę zdrowia. Suplementy ziołowe stosowane przy niektórych kuracjach pomagają organizmowi w przyswajaniu niektórych z terapii, a także działają na organizm człowieka na przykład pobudzająco, czy wyciszająco w zależności od potrzeb. W chorobach przewlekłych takich jak cukrzyca, IBS czy choroba wrzodowa żołądka usprawniają działanie narządów i pozwalają na poprawienie, choć trochę komfortu życia