Jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Koszty notariusza przy zakupie mieszkania

Czego należy się spodziewać?

Koszty notariusza w przypadku zakupu nieruchomości są na ogół bardzo podobne. Wiele zależy od ceny mieszkania; jednak nawet jeśli cena jest duża, to i tak część kosztów pozostaje raczej sztywna. Najczęściej przy transakcji zakupu mieszkania będziemy musieli uiścić prowizję notarialną oraz opłatę sądową i skarbową. Dodatkowo, często spotykane jest wystawienie prawa do dysponowania lokalem, które może podnieść całkowite koszty notariusza.

Większość prowizji notarialnych to stałe stawki naliczone za wykonaną pracę. Stawka za postanowienie o przeniesieniu własności wynosi zazwyczaj do 0,5% ceny netto kupowanego mieszkania. Oznacza to, że jeśli cena netto mieszkania wynosi np. 200 tysięcy złotych – koszt notariusza z tej jednej pozycji wyniesie 1 tysiąc złotych. Dochodzi jeszcze do tego stawka za wpis hipoteki oraz opłata sądowa i skarbowa. O podziale tych opłat poniżej.

Koszty notariusza przy zakupie mieszkania Opłaty
Prowizja do 0,5% ceny netto
Opłata sądowa 0,0014 podatku od darowizny
Opłata skarbowa 19% ceny netto od darowizny
Prawo dysponowania ok. 1000 zł

Biorąc pod uwagę powyższe opłaty Koszty notariusza przy zakupie mieszkania zależą w dużej mierze od ceny mieszkania, jednak na każdym kroku możemy wyróżnić określoną prowizję notarialną oraz opłaty sądową i skarbową. Dodatkowo, w niektórych przypadkach konieczne będzie również wystawienie prawa do dysponowania lokalem, jednak to nie jest do końca konieczne.

Czego możesz się spodziewać – koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania, należy wziąć pod uwagę różne koszty. Jednym z najważniejszych, jest koszt notariusza. Może on wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru nieruchomości i jej lokalizacji. Można wskazać trzy przybliżone kategorie kosztów, jeśli chodzi o notariusza przy zakupie mieszkania:

Koszt notariusza do 1000 zł

Rodzaj nieruchomości Koszt (zł)
Mieszkanie o powierzchni do 30m2 0 – 1000
Dom o powierzchni do 60m2 0 – 1000

Koszt notariusza powyżej 1000 zł

Rodzaj nieruchomości Koszt (zł)
Mieszkanie o powierzchni powyżej 30m2 1000 – 2000
Dom o powierzchni powyżej 60m2 1000 – 3000

Koszty dodatkowe

Przy nieruchomościach droższych, może być wymagana opłata u notariusza liczona na podstawie jej wartości. Wyższa opłata notarialna może zostać naliczona w przypadku zakupu mieszkania w centrum miasta lub jego bliskiej okolicy, jeśli jest to część popularnego regionu turystycznego, np. nadmorska. Również notariusze z dużym doświadczeniem i dużym stopniem specjalizacji pobierają wyższe opłaty.

Koszty notariusza – czym są i jak obliczyć?

Zakup mieszkania

Kupno mieszkania wymaga spełnienia wielu zasad. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że urząd skarbowy wymaga opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Właściwość urzędu skarbowego dotyczy wszystkich takich transakcji w Polsce, w tym również zakupu mieszkania. Drugim obowiązkiem jest skorzystanie z usług notariusza – to ważne, zarówno dla celów prawnych, jak i podatkowych.

Koszty notariusza związane z zakupem mieszkania zależą od kilku czynników:

  • Liczbę stron aktu notarialnego,
  • Miejsce i data wystawienia aktu,
  • Liczbę kopii oraz wersji językowych,
  • Obojętny podatek od czynności cywilnoprawne (PCC),

Z tego powodu do ustalenia konkretnych kosztów notariusza najlepiej będzie skonsultować się z odpowiednim notariuszem. Inaczej będą wyglądały koszty notariusza przy zakupie pierwszego mieszkania, a inaczej przy zaawansowanej transakcji zakupu jednostki mieszkaniowej w ramach rozbudowy lub nadzoru budowlanego.

Oto przykładowa tabela, zawierająca szacunkowe koszty usług notaryjnych:

Typ usługi Stawka
Kupno mieszkania 110-330zł
Podpisanie aktu notarialnego 200-450zł
Obojętny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 0.5-2%
Koszty usługi notariusza 200-1000zł

Koszty związane z notariuszem, w tym usługę usług notariusza, obojętny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) i koszty wystawienia aktu notarialnego, trzeba uwzględnić w planie finansowym przy zakupie mieszkania. Stray kosztów są często trudne do oszacowania, dlatego bardzo istotne jest przed zakupem skonsultowanie się z notariuszem. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek finansowych.Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wynajęcie notariusza przy zakupie mieszkania? Dowiedz się tego klikając w ten link: http://notariusz-lodz.com/koszt_notariusza_przy_zakupie_mieszkania.html.