Detox alkoholowy – czym jest i jak przebiega?

Detox alkoholowy – czy potrzebny?

Coraz więcej z nas sięga po alkohol i jest przerażający fakt, który potwierdza liczne badania osób i organizacji mających na celu profilaktykę antyalkoholową. Wspomina się o nawet milionie osób uzależnionych w dużym stopniu i kolejnych 3 milionach, które alkoholu nadużywają. Dodatkowo pamiętajmy także, że alkohol rujnuje życie nie tylko alkoholika, który często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w rzeczywistości się dzieje, ale też osób najbliższych. Sytuacja taka często nazywana jest współuzależnieniem i prowadzi do depresji, lęków i rozbicia codzienności. Dlatego też osoba uzależniona musi pamiętać, że nadmierne picie alkoholu to nie tylko jej sprawa. Czy trzeba wspominać dodatkowo o degeneracji komórek mózgowych i olbrzymich często śmiertelnych zmianach w organizmie? Detox alkoholowy taki jak opisany tutaj https://alkovip.pl/odtrucie-alkoholowe-co-to-jest-dla-kogo-i-na-czym-polega-detoks/ jest początkiem drogi ku trzeźwości. A może nawet nie początkiem, ale pierwszym krokiem, po którym dopiero o wejściu w etap życia bez aktywnego nałogu może być możliwe. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy detox antyalkoholowy na rację bytu, odpowiadamy: oczywiście. Jest to droga ku zerwaniu z uzależnieniem dla olbrzymiej liczby Polaków u nas i dziesiątek milionów za granicą.

Detox alkoholowy – dla kogo?

Uzależnieni od alkoholu, tak jak i od każdej innej używki zmieniającej równowagę biochemiczną organizmu sprawia, że musimy radzić sobie z zerwaniem z nałogiem zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Przy tej drugiej głównym narzędziem jest dobór odpowiedniej terapii i aktywne, i umotywowane branie w niej udziału przez osobę uzależnioną. Jednak aby zacząć, osoby będące w ciągu alkoholowym muszą najpierw przejść detox alkoholowy w ośrodkach leczenia uzależnień. Odtrucie alkoholowe trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni, a jego przebieg zależy od wielu różnych czynników, Przede wszystkim od tego, od kiedy pacjent jest w ciągu, ile pije i pił do tej pory, a także ogólnej kondycji fizycznej, jak i psychicznej.

Detox alkoholowy – jak przebiega odtrucie alkoholowe na oddziałach szpitalnych?

Podczas detoxu alkoholowego pacjent spędza na oddziale czas 24 na dobę przy pełnym nadzorze personelu medycznego. W celu odzyskania równowagi biochemicznej organizmu i naprawieniu niektórych ze szkód, podawane są kroplówki i zastrzyki z roztworami magnezu, potasu i witaminy B, które pozwalają na względną regenerację organizmu, jak i lepsze samopoczucie pacjenta podczas odtruwania. Podobnie stosuje się doraźnie leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające, aby złagodzić często niezwykle silne objawy odstawienne.