Dywan kilim jest czasami nazywany dywanem tureckim

Dywany kilimowe często określane są jako dywany tureckie, ale wykonywane są również w wielu innych kulturach — od dawna po dzisiaj, dywany kilimowe są ponadczasowe. Kilimy występują w wielu kształtach i rozmiarach i idealnie nadają się na podłogi. Kilimy są uniwersalne i mogą dodać plusk koloru do każdego pomieszczenia, a w sezonie dekoracyjnym. Te piękne dywan występują w różnych wzorach i deseniach. Niektóre przedstawiają geometryczne wzory, zwierzęta, rośliny, ptaki i ludzi, a wszystko to w jaskrawych kolorach, które wyróżniają je na tle szarych lub beżowych wnętrz. Niektóre z projektów mają również krzywe, które dają wrażenie naturalnego, a nie sztucznego przepływu. Kilimy są idealne do pokrywania gołych podłóg i dywanów, ponieważ szeroka gama naturalnych barwników i splotów sprawia, że są łatwe w pielęgnacji i odporne na plamy.

Kilim to dywan podłogowy

Są to dywany wykonane na krosnach prostokątnych lub okrągłych. Zazwyczaj kilimy składają się z różnych geometrycznych wzorów w jednym dywaniku. Dywan kilim to regionalna wersja tureckich dywanów, które są produkowane w wielu częściach świata od ponad tysiąca lat i mają bardzo różnorodne wzory. Dywan z dwustronnym kilimem to rodzaj kilimu o dwóch różnych stronach. Można go wykonać poprzez naprzemienne układanie wzorów na nitkach osnowy w jednym kierunku, tak aby każdy kolejny wzór był prostopadły do drugiego. Kilim ma tendencję do bycia bardziej powszechnym niż tureckie dywany, które są czasami określane jako kilimowe dywany w Ameryce Północnej i innych miejscach. Chociaż istnieją regionalne różnice, większość współczesnych dwustronnych dywanów kilimowych pochodzi z Azji Środkowej, Kaukazu i Turcji. Oto kilka faktów na temat tej fascynującej formy tkactwa, jej historia i kilka ciekawostek.

Dywany dwustronne kilim to rodzaj dywanu, który jest tkany z dwóch stron

Jedna strona jest gładka, a druga misternie wzorzysta. Ta wzorzysta strona pojawia się po odwróceniu dywanu i może wyglądać jak inny wzór na każdej stronie. Dywany kilimowe wykonywane są w różnych rozmiarach i kształtach. Wzory są różne — od geometrycznych po abstrakcyjne. Wykonuje się je przy użyciu prostych narzędzi, takich jak ręczne krosna i węzły, aby stworzyć skomplikowane wzory na pojedynczym kawałku tkaniny. Dwustronne kilimy wymyślono, aby zaoszczędzić drogi jedwab i wykorzystać tańszą wełnę i bawełnę. Technika ta jest stosowana w Turcji od wieków, ale dziś można ją znaleźć niemal wszędzie na klasycznych tureckich dywanach. Używane są nie tylko w domu, ale także w hotelach, restauracjach i hostelach w Europie Środkowej i Wschodniej.